600 YILLIK CENEVİZ BİNASINDAKİ ESNAF LOKANTASI: BANKALAR LOKANTASI - 1947

09.10.2018

600 YILLIK CENEVİZ BİNASINDAKİ ESNAF LOKANTASI

Perşembe Pazarı semtine adını veren yokuştayız. Bu daracık sokaktaki insan, araç ve ticaret trafiği değil de, film platosunu andıran asırlık taş binalar şaşırtıyor. Bir tarafta Bizans döneminde bölgede ticaret kolonisi kuran Cenevizliler’den kalma, diğer tarafta İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethi sonrasında inşa edilmiş asırlık taş binalar. Bu binalardan biri de Ceneviz Mahkeme binasına yakın olduğu için hapishane olarak kullanılmış bir taş bina. Binanın tarihini pek bilmesek de içinde hizmet veren Bankalar Lokantası’nın hikayesini paylaşalım.

PANDELLİ'DEN BANKALAR LOKANTASI'NA

1947 yılında İstanbul’un finans ve ticaret merkezi olan Karaköy Perşembe Pazarı’da Gasper Yazıcı tarafından kurulur. Çok kısa sürede çevredeki banka ve sigorta şirketinde çalışan (özellikle de yabancıların)  öğle yemekleri için uğrak yeri olur. Lokantayı 1960 yılında Artin Biçmen devir alır. Sonra da 1987 yılında Recep Karacan. Recep bey iş hayatına Pandelli’de başlar. 20 yıl sonra da Bankalar Lokantası’nda Artin bey ile yolları kesişir. Yaklaşık 21 yıl çalıştıktan sonra 1987 yılında helalleşirler.

BU İŞ SENSİZ OLMAZ

Recep bey hacca gittikten sonra  emekli olmak niyetindedir. Ama döndüğünde Artin beyin “bu iş sensiz olmaz, ya gel beraber çalışalım, ya da sen devir al” demesi üzerine emeklilik planlarını uzun bir süre için askıya alır. Oğulları ile birlikte mekanı işletmeye başlar. Bugün mekan Hacı Recep beyin oğulları Rüstem ve Serdal beyler tarafından işletilir. Mekanın 600 yıllık tarihi bir bina olması dışında bir iki ilginç özelliği daha var. Mekanın kurucusu ve sonraki sahibinin Ermeni olması nedeniyle onların anısına her Cuma günü menüde bir Ermeni tatlısı olan Havidz’e yer veriliyor. Bir de kasa ile kapı arasındaki duvara asılı duran küçük bir çan var. Yedikleri yemekten ve aldıkları hizmetten mutlu olan müşteriler isterseler çıkarken bu zili çalıp, memnuniyetlerini mekanda bulunanlara duyuruyorlar. Biz de öyle yaptık. Bu arada yemeklerin lezzetli, fiyatların da mekanın görkemli görünüşüne rağmen esnaf lokantasına yakışır türden olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Oğuz OTAY

İstanbul, 09 Ekim 2018

www.gezmekyetmez.com

 

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code