HÜZÜNLÜ VEDA : MEŞHUR FILIBE KÖFTECISI

28.05.2017


Dün hüzünlü bir vedaya tanıklık ettim. 122 yildir ayni mekanda hizmet veren “Meşhur Filibe Köftecisi” dün sevenlerine son defa köftelerini servis etti ve kapilarini bir daha bu mekanda açmamak üzere kapattı.

Yıllardır duvarda asılı duran muhacir Mehmet Saltuk beyin fotoğrafı ve o meşhur dörtlük asili olduğu yerden buğulu gözlerle indirildi. Mehmet bey Bulgaristan’dan göç ettikten sonra açtığı bu basit mekanda hazırladığı köftelere memleketi olan Filibe’nin adını vermiş ve yıllarca (dört kuşak) köfte ile birlikte sadece piyaz, salata ve revani servis yapmış, müşteriler de bu lezzeti dededen, toruna devretmişti.

Dede Yadigarı

Benim bu tarihi değerle tanışmam kendisi de Mehmet bey gibi Bulgaristan muhaciri olan rahmetli dedem sayesinde olmuştu. Galiba 12-13 yaşlarındaydım. Emekli öğretmen olan dedem zaman zaman Valilik veya Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki resmi işlerini halletmek ve dönüşte de pelur kağıt, mürekkep almak için Cağaloğlu’na giderdi. Bir gün beni de yanına almış ve yürüye yürüye oraya götürmüştü. O gün yol bana dünyanın öteki ucu kadar uzak gelmiş, adeta canım çıkmıştı. Ama dönüşe geçince mükafatım büyük olmuştu. İlk defa Meşhur Filibe Köftecisi’ne gitmiş ve dedemden hem köftecinin, hem de II. DünyaSavaşı günlerinde kendisinin Bulgaristan’dan kaçış hikayesini dinlemiştim. Dedem yıllar önce aramızdan ayrıldı ama ne zaman Filibe Köftecisi’ne gitsem o günü hatırlar, kendisini hayırla yad ederim. Son yasal değişikliklerle yüzyıldan daha uzun süredir kiracı olduğu bu binadan artan kira taleplerini (mevcut kiranın dört katı) karşılayamadığı için çıkmak zorunda kalan Meşhur Filibe Köftecisi, artık benim için rahmetli dedem gibi anılarda kalan bir güzellik olarak yaşayacak.

Yazarın Notu : Bugün itibariyle Meşhur Filibe Köftecisi bildik lezzetlerini Hocapaşa Lokantalar Çarşısı’nda (eski yerinden sadece 50 m uzakta)  yeni yerinde sürdürmektedir.

Adres : Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 3, Fatih, İstanbul

Tel : 0212 5193976

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code