TEK BAŞINA SEYAHAT EDEN KADINLAR

22.10.2018

 

Tek başına seyahat eden kadınların tercihlerine etki eden kriterlere dair Wander Women Index yayınlandı. Sizi bilmem ama ben tek başına seyahat etmeye  bayılan birisiyim. Yetişkin bir erkeğin seyahat edeceği bir ülkeyi seçerken cinsiyeti nedeniyle acaba gitmesem mi diye düşündüğüne hiç rastlamadım. Peki kadınlar için durum aynı mı? Elbette hayır!!! Bunu yazar yazmaz bir çok kadın takipçinin “bu adam da ne cinsiyetçiymiş!!!” dediğini duyar gibiyim. Bu ilk tepkide haklı olabilirsiniz ama önce yazının devamını okuyun, sonra karar verin. İşte tek başına seyahat eden kadınların destinasyon tercihini etkileyen kriterleri gösteren  Wander Women Index araştırması hakkındaki yazım:

TEK BAŞINA SEYAHAT EDEN KADIN GEZGİNLER DÜNYAYA HÜKMEDER OLDU

Günümüzde tek başına seyahat eden kadın sayısı hızla artarken, bu artışın sebepleri arasında kendine güven ve ekonomik özgürlüklerinin artması ilk sıralarda yer alıyor. Bugün gezgin her üç kişiden ikisini kadınlar oluşturuyor. Google’da en çok aratılan ifadelerin başında “solo female travel” yani “tek başına seyahat eden kadın” tabiri geliyor. Bu tabir, 100 milyondan fazla arama ile tüm zamanların en çok aratılan ifadelerinden biri olmuş. Bununla da kalmayıp, Pinterest’de 2014 yılından bu yana “solo female travel” tabiriyle yapılan paylaşım sayısı 3.5 kat artmış. Sonuç olarak; tek başına seyahat eden kadın gezginler tüm dünyaya hükmeder hale geldi.

WANDER KADINLAR ENDEKSİ 

Peki tek başına seyahat eden kadınlar gidecekleri ülkeleri nasıl ve hangi kriterlere göre seçiyor? İşte bu soruya 2003 yılından bu yana başta Asya olmak üzere Güney Afrika, İngiltere ve İrlanda’ya kişiye özel turlar düzenleyen Ampersand şirketinin geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Wander Kadınlar Endeksi” cevap veriyor. Bu endeks yalnız seyahat eden kadınlar için en revaçta ülkeleri bazı temel kriterlere göre sıralamaya çalışmış. Sözkonusu kriter arasında güvenlik, kadın hakları, kültür, görülmeye değer manzara, macera ve Instagramlanabilirlik ve benzeri kriterler yer alıyor. İşte bu kriterlere göre tek başına seyahat eden kadınlar tarafından en çok tercih edilen ülke en düşük suç oranı kriterinden en fazla puanı alan Japonya olmuş. İkinci sırayı ise hem kadın hakları konusunda, hem de cinsiyet farkını % 80 mertebesinde ortadan kaldıran Fransa almış. Fransa'nın bu güçlü özelliğini destekleyen diğer faktörler arasında ılıman iklimi, doğal güzellikleri ve yerlilerin arkadaş canlısı olması kriterleri desteklemiş. Macera çeşitliliği kriterinden aldığı yüksek puan ile Endonezya’yı da ilk 5’te görüyoruz. Aynı kriterdeki yüksek puanı ve mimarisi ile Tayland da kadınlar tarafından öncelikle tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor.

 

KITALARA GÖRE KADINLARIN EN TERCİH ETTİĞİ ÜLKELER

  • Afrika kıtasında 50 yaş üzerindeki seyahat eden kadınların en çok tercih ettiği ülke : Güney Afrika
  • Avrupa kıtasında 50 yaş üzerindeki seyahat eden kadınların en çok tercih ettiği ülke : Fransa
  • Asya kıtasında 50 yaş üzerindeki seyahat eden kadınların en çok tercih ettiği ülke : Japonya 
  • Kuzey Amerika kıtasında 50 yaş üzerindeki seyahat eden kadınların en çok tercih ettiği ülke : ABD
  • Güney Amerika kıtasında 50 yaş üzerindeki seyahat eden kadınların en çok tercih ettiği ülke : Kolombiya
  • Okyanusya kıtasında 50 yaş üzerindeki seyahat eden kadınların en çok tercih ettiği ülke : Avustralya

 

ARAŞTIRMA METEDOLOJİSİ

Wander Women Index’inin oluşturulması sırasında yalnız seyahat eden kadınların en önem verdiği kriterler tespit edilirken her bir ülke için resmi suç istatistikleri, cinsiyet uçurum raporu (2017), UNESCO somut olmayan kültürel miras listesi,  gastronomi için en iyi şehirler listesi (2017), yardım ve gönüllülük indeksleri gibi çeşitli çalışmalar ve anketler analiz edilmiş. Ortaya çıkan kriterlere göre 1 (en düşük)  ile 5 (en yüksek) arasında bir puan verilmek suretiyle ülkeler derecelendirilmiş. Bu derecelendirmeye göre en tercih edilen 70 ülke belirlenmiş. Listenin ilk 10 ülkesi sırasıyla Japonya, Fransa, İspanya, ABD, Endonezya, İtalya, Avustralya, Kanada, Portekiz ve Filipinler. 70 ülkelik Wander Women Index’inde maalesef Türkiye yer almıyor. Türkiye'nin ilk sırlarda olmamasına değil de, ilk 70 ülke arasında olmamasının normal olmadağını düşünüyorum. Araştırmayı yapan şirkete bunun metedolojiden mi, yoksa veri eksikliğinden mi kaynaklandığını bir mail ile soruyorum. Siz bu satırları okurken henüz bir cevap almadım. Mailie cevap gelir gelmez siz okuyucularla paylaşacağım. Ancak, bu cevap gelinceye kadar son zamanlarda ülkemizde artan kadına şiddet, çocuk gelin olguları üzerinde  hep birlikte düşünmemiz gerekiyor. 

İstanbul, 19 Ekim 2018

www.gezmekyetmez.com

 

Kaynak:

Tüm Listeyi Görmek İçin

https://www.ampersandtravel.com/blog/2018/wander-women-index-the-best-destinations-for-solo-female-travellers/

Fotoğraflar

https://pixabay.com

 

 

 

 

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code